Menu
Home Page

Walsall Primary Football

Walsall Primary Football Girls' League: Division 1 -

Updated 6th December 2019

 

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Goals For

Goals Against

Goal Difference

Points

1

St. Thomas Canterbury

2

2

0

0

7

1

+6

6

2

St. Mary the Mount

2

1

0

1

7

2

+5

4

3

Walsall Wood

2

1

0

1

5

10

-5

4

4

Lindens

1

0

0

1

3

5

-2

1

5

Cooper and Jordan

1

0

0

1

1

5

-4

1

6

Leighswood

0

0

0

0

0

0

0

0

 

Details about qualification for finals

 

At the end of the season:

 

The team finishing in red: Qualifies for the Division 1 League Championship final. 

The teams finishing in blue: Qualify for the Division 1 League Championship semi-final (The winner of this match will qualify for the final)

The teams finishing in red, blue and green: Qualify for the WPF Girls' Cup competition.  

 

Results:

 

Walsall Wood

5-3

Lindens

St.Thomas Canterbury

2-0

St. Mary Mount

Cooper and Jordan

1–5

St. Thomas of Canterbury

St. Mary Mount

7-0

Walsall Wood

 

League Championship Semi-Finals:

 

 

 

Walsall Primary Football Girls' League - Division 2- 

Updated 18th October 2019

 

Group A

 

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Goals For

Goals Against

Goal Difference

Points

1

Croft

2

2

0

0

4 2 +2 6

2

Christ Church

1

0

0

1

1

2

-1

1

3

Millfield

1

0

0

1 1 2 -1 1

4

Alumwell

0

0

0

0

0

0

0

0

 

Croft

2-1

Christ Church

Millfield

1-2

Croft

 

 

 

 

 

 

 

Group B

 

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Goals For

Goals Against

Goal Difference

Points

1

Pheasey Park Farm

1

1

0

0

2

1

+1

3

2

Castlefort

1

0

0

1

1

2

-1

1

3

Brownhills West

0

0

0

0

0

0

0

0

4

St. James

0

0

0

0

0

0

0

0

 

Castlefort

1-2

Pheasey Park Farm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

League Championship Semi-Finals: TBC

 

Details about qualification for finals

 

At the end of the season:

 

The teams finishing in blue: Qualify for the Division 2 League Championship Semi-Finals (Group A Winner Vs Group B Runner-up; Group B Winner Vs Group A Runner-up. The winners of these semi-finals will play in the League Final)

The teams finishing in blue: Qualify for the WPF Girls' Cup competition.  

Walsall Primary Football Girls' League: Division 3 (Year 3/4) - 

Updated 20th November 2019

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Goals For

Goals Against

Goal Difference

Points

1

Millfield

7

5

2

0

21

7

+14

19

2

Cooper and Jordan

2

1

0

1

8

4

+4

4

3

Walsall Wood

1

0

1

0

2

2

0

2

4

Alumwell

1

0

1

0

0

0

0

2

5

Croft

2

0

0

2

0

9

-9

2

6

St. James

1

0

0

1

3

5

-2

1

7

Lindens

1

0

0

1

0

3

-3

1

8

Christ Church

1

0

0

1

0

4

-4

1

9

St. Mary the Mount

0

0

0

0

0

0

0

0

  Brownhills West 0 0 0 0 0 0 0 0

 

There are no finals in the Year 3/4 League. At the end of the season:

 

The team in red: Is crowned Year 3/4 Division 3 Champions.

 

Results:

 

Millfield

2-2

Walsall Wood

Croft

0-3

Millfield

Millfield

0-0

Alumwell

Millfield

5-3

St. James

Millfield

4-2

Cooper and Jordan

Millfield

4-0

Christ Church

Millfield

3-0

Lindens

Croft

0-6

Cooper and Jordan

 

The Gentleman's League - Boys' Football League 2020 -

Updated 6th December 2019

 

 

Team

Played

Won

Drawn

Lost

Goals For

Goals Against

Goal Difference

Points

1

Croft

2

2

0

0

13

2

+11

6

2

Castlefort

2

1

0

1

11

10

+1

4

3

Millfield

2

1

0

1

11

12

-1

4

4

Cooper and Jordan

2

0

0

2

1

12

-11

2

5

Lindens

0

0

0

0

0

0

0

0

6

Walsall Wood

0

0

0

0

0

0

0

0

 

At the end of the season:

 

The team finishing in red: Qualifies for The Gentleman's League Championship Final.

The teams finishing in blue: Qualify for The Gentleman's League Championship Semi-final. The winner of this match will play in the final.

 

Results:

 

Millfield

9-7

Castlefort

Millfield

2-5

Croft

Croft

8-0

Cooper and Jordan

Cooper and Jordan

1 – 4

Castlefort

 

 

 

 

The George Chatterfield Cup 2020

 

The George Chatterfield Cup is a knockout competition that runs all year and was designed as a development opportunity for girls in year 3 and 4. 

 

Round 1 - Deadline Friday 15th November 2019

 

Croft

1

Vs

2

Brownhills West

St. Mary Mount

1

Vs

8

Cooper and Jordan

Pheasey Park Farm

withdrew

Vs

N/A

St. James

Millfield

5

Vs

0

Alumwell

Lindens

0

Vs

3

Walsall Wood

 

Teams in Red: Have qualified for the next round of the cup. 

Teams in Blue: Currently will qualify for the next round under the best placed loser rule. 

 

Round Two: (Quarter Final) - Deadline Friday 14th February 2020

 

Croft

 

Vs

 

Walsall Wood

Cooper and Jordan

0

Vs

1

Millfield

AET 0:0 AT FT

St. Mary the Mount

 

Vs

 

Lindens

Brownhills West

 

Vs

 

St. James

 

Teams in Red: Have qualified for the next round of the cup. 

 

Top